Power ModuleAF-400S48-2K Power ModuleUAVMODELPower ModuleAF-400S48-2K Power ModuleUAVMODEL
AF-400S48-2K Power Module
Last 90 Days Sales: PCS
AF-400S48-2K
التسليم المتوقع خلال 30~40days يومًا بعد الدفع؛
Secure Checkout & Bank Transfer
American Express
Diners Club
Google Pay
JCB
Maestro
Mastercard
PayPal
Union Pay
Visa
Generic
Customers who can not place an order please contact us;
Product Model: AF-400S48-2K
Compatible Tethering Box: G3, G4
Dimensions: 148mm (L) x 63mm (W) x 55mm (H) (excluding cable)
Weight: 530g
Power: 1680W-2000W
Input: 360-400Vdc
Output: 48Vdc/35A
Overview
1. This power supply features a compact size, lightweight, and high waterproof rating.
2. It has a long service life, fast dynamic response, and high efficiency.
3. It seamlessly switches between batteries and other power sources, eliminating voltage transients.
4. It utilizes a highly reliable modular design.
5. It is widely used for powering tethered lighting drones, DC motors, and LEDs.
Functional Description
Input range: 360-400Vdc, output: 48Vdc/35A, rated power: 1680W, peak power: 2000W. The power supply features output overcurrent protection, output short-circuit protection, output overvoltage protection, and overtemperature protection.
Usage Environment
Minimum
Typical values
Maximum
unit
Remarks/Conditions
Operating temperature
-40
Forced air cooling
Storage temperature
-55
Relative humidity
5
%
No condensation
Storage humidity
5
%
No condensation
Atmospheric pressure
54
kPa
Altitude
5000
m
IP rating
IP55
Enter basic properties
Item
Minimum
Typical values
Maximum
unit
Notes/Conditions
Input voltage range
360
Vdc
Maximum input voltage
410
Vdc
Power supply will not be damaged under these conditions.
Maximum input current
5.2
A
Vin = 360Vdc, rated output load
Inrush current
50
A
Vin = 410Vdc, full output load
Startup
360
V
Starting at rated power
Output Voltage 1 Range
46.5
OUT Load Regulation
±3
OUT Load Regulation
Efficiency
95
Input 380-400Vdc, output full load
Ripple and Noise
110
mVp-p
20MHz Bandwidth Limitation
OUT Current
35
Output Voltage Overshoot
Transient response
Overshoot amplitude
Ta=25℃ , 50%-75%-50%,
di/dt=0.1A/µs Load step change
Overshoot amplitude
200
µs
Temperature coefficient
±0.02
%/℃
Protection features
Items
Remarks/Conditions
Input overvoltage protection
435
V
Input undervoltage protection
290
Output overcurrent protection
50
Locked, restarted normally
Output short-circuit protection
Yes
Locked, restarted normally
Overtemperature protection
Yes
Self-recoverable
Power supply paralleling
Passive current sharing and redundancy for parallel operation
Other specifications
Items
Requirements
Remark
Triple-proof design
PCB coated with conformal coating
Heat dissipation
Forced air cooling
MTBF
≥100KH
Weight
≤0.8kg
Power indicator
One green light stays on during operation; otherwise, it turns off.
Project
grade
Standard (or test conditions)
Insulation Withstand Voltage
Input to Earth
3000
No breakdown or arcing
Test conditions: 5mA/min, rise rate 500V/s
Input to Earth
Output to Earth
500
Insulation resistance
Input to output
Under normal atmospheric pressure, relative humidity is 90%, test voltage: 500Vdc
Input to chassis
Output to chassis
 EMC characteristics
Project
Grade (standard)
Notes (Indicator Requirements)
Surge
IEC61000-4-5,LEVEL 3
See Note 1) A for criteria. Input differential mode: ±1kV, common mode: ±2kV. External filtering circuit required. Line-to-line ±1kV, line-to-ground ±2kV. See Note B for criteria.
EFT
IEC61000-4-4  LEVEL 3
Both input and output must meet:
ESD
GB/T 17626.2-2006
Contact discharge: ±6kV. See Note B for criteria.
Air discharge: ±8kV. See Note B for criteria.
Conducted Emissions (CE)
EN55022
Apply Class A EMC filter.
Radiated Emissions (RE)
EN55022
Apply Class A EMC filter.
Input and Output Wire Definitions:
  1. Input Positive Wire: Red 14# Input Negative Wire: Black 14#
    2. Output Positive Wire: Brown 10# Output Negative Wire: Orange 10#
Structure and installation dimensions: 148mm*63mm*55mm (excluding outlet wires)